Kiedy można ogrzewać gazem?

Gazowe ogrzewanie rozpatruje się stosunkowo korzystnie w lokalach mieszkalnych o drobniejszym rozmiarze (np. apartamenty w nowych obiektach mieszkalnych, lokale w wieżowcach), a także w pobudowanych zgodnie z nowoczesnymi technikami deweloperskimi budynkach jednorodzinnych, których mury zostały efektywnie ocieplone. Tymczasem nawet kiedy mieszkasz w obiekcie starszej daty, a akurat dopiero co izolowałeś jego mury i nie występuje on na pustej przestrzeni lecz jest dość ciasno otoczony kolejnymi budynkami, jakie strzegą go od ostrego zimowego powiewu, jaki w całkiem istotny sposób wywiewa ciepło, to możesz pokusić się o instalację ocieplania gazowego. Istnieje wyobrażenie, iż ogrzewanie gazem musi być droższe niż grzanie węglem, natomiast w wielkiej wielkości obiektywne nakłady ocieplania określone są akurat od takich składników jak osłona murów budowli, jej rozmiar oraz sąsiedztwo (jak napomknąłem przed chwilą, poważne utraty ciepła powstają z faktu, że dom stoi w pustym miejscu na ustroniu, oraz nie jest niczym zasłonięty).

Instalacja pieca gazowego pociąga za sobą nieodzowność przystosowania przewodu kominowego, zwłaszcza w budynku w którym dotychczas wykorzystywano nagrzewanie węglowe. Wypalanie gazu pod względem chemicznym raczej poważnie różni się od spalania węgla. Inna jest ciepłota spalin mierzących do kanału dymowego, a również odmienny jest skład chemiczny ujętych w spalinach substancji. Większy jest udział pary wodnej, jaka w powiązaniu z drugorzędnymi spalania gazu związkami chemicznymi skraplając się wewnątrz kanału kominowego co kreuje zjadliwe kwasy. Następuje z tego postulat instalacji w przewodzie kominowym wkładu kwasoodpornego, jaki osłoni mury przewodu kominowego przed degradacją.

Montaż wkładu kominowego poprzedzony musi być frezowaniem kanału dymowego by realistyczne było ulokowanie wkładu ze stali nierdzewnej, a przy sposobności oczyszczenie jądra przewodu dymowego z uzbieranych w nim podczas lat wypalania węglem substancji (np. przytwierdzona od wewnątrz sadza, smoła bądź odlatujące ścinki zaprawy murarskiej trzymającej cegły). W niniejszym celu prowadzi się frezowanie kominów, jaka to technika polega na ścięciu zbytku cegły specjalnym narzędziem, jakie zanurza się do wewnątrz kanału kominowego. Frezowanie kanału kominowego jest procedurą bezpieczną, która nie wywołuje obrażeń konstrukcji kanału dymowego, zaś za sprawą niej dopuszczalne jest zatknięcie wkładu kominowego w przewodzie dymowym.

Dopiero po zrealizowaniu takiej operacji akceptowalne jest zapuszczenie kotła gazowego. Poniechając tej roboty ryzykujemy tworzeniem dziur w przewodzie kominowym, przez które zgubne dla zdrowia mieszkańca gazy przedostać potrafią się do wnętrza domu.


Related Posts

  • No related post found

Published by

luzia

luzia

Luiza Czyba z Trzebini - prowadząca tego bloga